Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V každém z nás je kousek Švejka aneb reakce na blog Evy Pallotto

14. 11. 2010 14:06:25
Nemám ráda Švejka. Není vtipný, jen tragický a opovrženíhodný, napsala před pár dny blogerka Eva Pallotto. Její názor plně respektuji, ovšem označit geniální Haškův román za depresivní čtení je příliš velké zjednodušení.

Přiznejte se. Kdo z vás si někdy ve vypjaté chvíli nepředstavoval svého šéfa či učitele ve spodním prádle, aby ze sebe shodil trému a učinil situaci snesitelnější? A to právě neustále dělá Švejk.

Se Švejkem jsou potíže. Jako člověka ho skoro nikdo nemá rád, nikdo si ho neváží. Když chceme v záchvatu sebemrskačství o Češích říci něco hodně krutého, prohlašujeme, že jsme národ Švejků.

Co je to vlastně švejkovství?

Švejkovství musíme přiznat hodnotu duchovní kategorie, je to typ masové psychologie. Významně se v něm zrcadlí rys českého národního charakteru.

Švejk je člověk, který chce žít a přežít. Neváží si ničeho kromě vlastního života, nejvýš snad toho, co dělá život příjemnějším, pohodlnějším a bezpečnějším. Neváží si lidského díla a institucí. Málo mu záleží i na tom, jak se bude jeho jednání ostatním lidem jevit. Švejk si volí vždy podle situace takovou roli, která je pro něj nejméně riskantní. Není individualista, ale jednotlivec, který se chce ztratit v množství. Svět demaskuje jako lež, přetvářku, absurdní šaškárnu. Švejk je důvěrně seznámen s prostředím, umí s ním splývat, plout v jeho proudu, nikdy ne proti.

Švejka nelze zařadit do žádné společenské třídy, je to jen jakýsi parazit. Švejkův humor není bodrý a srdečný, ale spíše se podobá posměchu. Připomínky ke Švejkovu charakteru ovšem nic nemění na kvalitě Haškova románu.

Haškova geniální kniha není historickou freskou. Hašek vytvořil celou situaci tak, že kladl jednu historku za druhou, navršil obrovskou mohylu absurdity. Všechno podstatné se odehrává v historce. Švejkova prohnanost se nevyjadřuje přímo, ale oklikou přes anekdotu. Obraz první světové války zaplňují drobné životní detaily, historky, groteskní epizody, anekdoty. Sám Hašek svým životním postojem rád upínal zájem o banality, drobnosti, absurdity a soustřeďoval svou pozornost ke komunikačním situacím mystifikačního charakteru.

Švejk necítí historické poslání, dobře ví, že mu z toho nic neplyne. Hašek nepopsal v románu psychické pochody jedince, ale na souboru krátkých anekdot představil kolektivní vědomí. Anekdoty vymýšlí život, na intelektuálovi je, aby je zapisal a stylizoval. Hašek vnímá historii jako řadu anekdot.

Hašek v románu nádherně představil nejúčinnější způsob české obrany: humor. Český člověk se pudově brání a nejúčinnějším způsobem je právě vtip, zesměšnění soupeře.

Růst švejkování je v přímém stavu ke krizi. S ní vzniká, roste a zaniká. Ve zlých časech má člověk více zapotřebí přemáhat strach, hledá východisko z nebezpečných situací. Proto se dařilo švejkovství za komunismu. Totalitní režim se od tohoto postoje nedistancoval, dokonce jej uznával a podporoval. Švejkování jako technika odporu ve své podstatě a důsledcích diktatuře vyhovovala. Švejk není jen chytrák, který vodí své nadřízené za nos. Je zároveň mazaným člověkem, kterému není nic svaté, který je za to, že ho mocenské struktury vůbec nechají žít, ochoten přistoupit na cokoli. Právě takové lidi totalitarismus potřebuje a dokáže nad jejich občasnou zlomyslností přivřít oko. Režim tak vytváří stádní dav bez odpovědnosti, který se vzdává svobody, aby získal jistoty.

Co říci závěrem? Švejkování není způsob odporu a společenský postoj, který by si zasloužil radikální odsouzení. Zároveň není možné se s ním zcela ztotožnit. Bylo by totiž příliš snadné se životem jen prošvejkovat.

Literatura: spisy Josefa Kroutvora, Josefa Jedličky a dalších

Autor: Petr Kubát | neděle 14.11.2010 14:06 | karma článku: 20.22 | přečteno: 2715x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Turista se ptá Brňáka... :-)

Hantec je místní varieta češtiny používaná v hovorové mluvě v Brně. Tato specifická mluva vznikla během několika staletí smíšením hanáckých nářečí češtiny s němčinou brněnských Němců...

28.5.2017 v 18:19 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 458 |

Michal Schmidt

Kritik zabloudil na Zlín Film Festival 2017 - 1. den

Zlín - Jako minulý rok, tak i nyní jsem na Zlínském filmovém festivalu. Je to však s jedním rozdílem. Budu svými texty o festivalu zaplňovat tento zcela normální blog (aby jen tak nezel prázdnotou). Přináším vám dojmy z 26.5.2017.

28.5.2017 v 11:19 | Karma článku: 4.79 | Přečteno: 159 | Diskuse

Eva Štěpánková

Muž, který nakupoval jen to nejlepší

Být znalcem výtvarného umění a zároveň schopným obchodníkem, který se stane jedním z nejbohatším lidí své doby, se nepodaří každému. O to cennější je odkaz ropného magnáta Calouste Gulbenkiana, který odkázal své sbírky veřejnosti.

28.5.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 164 | Diskuse

Karel Sýkora

Kajínek a jeho popularita...

Jiří Kajínek je český recidivista. V roce 1998 byl odsouzen za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus vraždy k doživotnímu trestu odnětí svobody. Během pobytu ve vězení se z něj několikrát pokusil uprchnout.

28.5.2017 v 7:36 | Karma článku: 7.86 | Přečteno: 156 |

Jaroslav Kovaříček

Rozjímání o poezii.

Před pár lety přišel za mnou jeden starší muž a požádal mne zdali bych mu nemohl natočit album jeho poezie. Ten nápad dostal při poslechu mého rozhlasového pořadu poezie japonského básníka Bašó.

28.5.2017 v 5:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.